Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Na webu získáte mnoho námětů na výpravu do přírody i za krásami měst. Průvodce, rady a tipy na lokality, objekty a zajímavosti vhodné k navštívení.

  Konkrétní tipy na výlet

Zámek Lednice, romantika na dosah ruky


Lednice jsou vinařskou obcí, kterou naleznete na jižní Moravě, ležící 6 kilometrů severozápadně od Břeclavi a 12 kilometrů východně od Mikulova. V Lednicích se nalézají moderní lázně, a také Zahradnická fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Nejvýznamnější lokací v Lednicích však zámek Lednice a další budovy, jež náleží k Lednicko – Valtickému areálu, jenž naleznete na seznamu UNESCO.

Zámek ledniceDominantní a pohádkový zámek Lednice, kde se natáčela například i klasická česká pohádka Zlatovláska, je obklopen rozsáhlým parkem s Minaretem. Součástí celého areálu je také zámecký skleník, kde si můžete užít směsi vůní cizokrajných rostlin, která vytvoří při speciálně nastavené vlhkosti ve skleníku krásnou nevšední atmosféru dále vyzdviženou i zvuky šplouchání zlatých kapříků v místním jezírku. Na procházku plnou palem a banánovníků budete ještě dlouho vzpomínat.

Zámek lednicePokud nebudete mít romantiky ještě stále dost, obraťe svou pozornost na Janohrad. Janohrad, nebo také Janův hrad, je umělá romantická zřízenina vytvořená Josephem Hardmuthem (architekt, zakladatel továrny Koh-i-nor a vynálezce tuhy a tužky). Od lednického zámku j Janovu hradu Vás dělí cca 4 kilometry, které můžete absolvovat buď pěšky, doplout na loďkách po vodě nebo se tam nechat svézt v kočáře taženým koňmi.

I když návštěva Lednického areálu nepatří k těm nejlevnějším, rozhodně byste si ji neměli nechat ujít. Nezapomenete na ni do konce svého života. V Lednicích si můžete také vychutnat procházku zámeckým parkem, romantickou vyjížďku kočárem i projížďku na člunech po řece Dyji.
Rožnovský skanzen

Rožnovský skanzen - zvětšitSlovem skanzen označuje muzeum pod širým nebem. V textu níže si podrobněji představíme jeden takový, který je vhodným tipem na výlet. Jeho jméno je Rožnovský skanzen.

Rožnovský skanzen nebo také Valašské muzeum v přírodě je první moravský skanzen, který se nachází v Rožnově pod Radhoštěm. Je to skanzen velmi významný - je druhý nejstarší v Evropě (tím prvním je skanzen v Přerově nad Labem).

Počátky Rožnovského skanzenu sahají do roku 1925, kdy bratři Jaroňkové přišli s nápadem vybudovat první část skanzenu. Samotné muzeum se dnes dělí na 3 části. Nejstarší je část dřevěné městečko, následuje část valašská dědina a nakonec část mlýnská dolina. Dále pod skanzen patří i některé další budovy v okolí, jako například secesní budovy na Pustevnách, nebo Jurkovičova rozhledna. O všech 3 hlavních i těchto dvou dodatečných částech skanzenu si povíme podrobněji níže.

Nejdříve však ještě k aktivitám a ukázkám živého umění, řemesel a tradičních potravin v rožnovském skanzenu. Oblast skanzenu je v průběhu roku naplněna různými tématickými událostmi. Střídavě zde probíhají například folklorní akce, řemeslné činnosti, farmářské trhy, předváděcí akce lidových zvyků a obyčejů apod. Základní vstupné do celého areálu stojí 200 Kč, vstupné do jednotlivých částí je v rozmezí 70 - 100 Kč. Dále už podrobněji k jednotlivým částem skanzenu.

Dřevěné městečko

Dřevěné městečko je nejstarší část skanzenu, bylo vytvořeno zakladateli muzea v přírodě roku 1925. Exponáty zde jsou především dobové domy z rožnovského náměstí a dřevěný kostelík svaté Anny, který je centrem celého skanzenu a konají se v něm bohoslužby. Ten je kopií vyhořelého kostela z Větřkovic.

Kolem kostela je hřbitov Moravský Slavín, který se názvem nápadně podobá hřbitovu Slavín v Praze. Tak jako v Praze, i zde jsou pohřbeny největší osobnosti východní Moravy: na hřbitově odpočívají známé osobnosti jako běžecký rekordman a olympijský vítěz Emil Zátopek, zakladatelé muzea Bohumír a Alois Jaroňkovi, nebo autor knížky Broučci Jan Karafiát.

Mlýnská Dolina

Mlýnská dolina se nachází hned naproti dřevěnému městečku, exponáty této části muzea jsou především technické vymoženosti a stavby z dob dřívějších. Technické budovy jako valcha, mlýn, hamr jsou poháněny výhradně vodou tak jako většina exponátů. Jedná se o nejmladší část muzea, která byla spuštěna pro veřejnost až na jaře roku 1982.

Valašská dědina

Valašská dědina je nejrozsáhlejší částí muzea, rozkládá se na kopci za Rožnovem. Po celé rozloze je rozestavěno 70 staveb, mezi kterými nesmí chybět valašské salaše, stáje, mlýn a jiná hospodářská stavení. V sezóně je možné se podívat na klasické ruční práce a chov domácích zvířat z Valašska.

Pustevny

Pustevny jsou od zbytku skanzenu vzdáleny 10 kilometrů, leží v nadmořské výšce 1018 m n. m. Z Rožnova na Pustevny jsou možné dvě cesty, jedna turistická trasa z Rožnova po červené a od Radhoště po modré až na Pustevny. Druhá hromadnou dopravou z rožnovského autobusového nádraží přímou linkou na Pustevny.

Každoročně se toto místo stává terčem deseti tisíců lidí a to převážně na svátky Cyrila a Metoděje začátkem července.

Dušan Jurkovič po sobě zanechal secesní stavby, které jsou nyní využívány jako restaurace, hotely a ubytovny. V okolí Rožnova, najdeme ještě jednu stavbu, která je udělaná dle návrhů slovenského architekta Jurkoviče, jde o rozhlednu. Jurkovičova rozhledna byla vybudována teprve nedávno, na místě uprostřed lesa, pár kilometrů od rožnovského skanzenu. Z rozhledny je malebný výhled na vesničky, kde se stejně jako před 100 lety pasou ovce, které jsou jinak tradičním chovným zvířetem pro celé Valašsko.