Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Na webu získáte mnoho námětů na výpravu do přírody i za krásami měst. Průvodce, rady a tipy na lokality, objekty a zajímavosti vhodné k navštívení.

  Konkrétní tipy na výlet

Pohádkové město Jičín, radost nejen pro děti


JičínKdyž se řekne Jičín, na mysl mnoha lidem vytane hned celá plejáda oblíbených osobností, jako třeba: Václav Čtvrtek, Radek Pilař, Stanislav Rudolf, Jaroslav Seifert, Albrecht z Valdštejna, Josef Gočár, Michal Malátný anebo třeba také Michal Suchánek. Všichni tito lidé se narodili v tomto krásném městě ležícím na kraji Českého ráje. Díky postavičkám Radka Pilaře a Václava Čtvrtkova lidé právem považují Jičín za město pohádek.

JičínPohádkové postavičky tu potkáváte na každém kroku. U Valdické brány naleznete Museum Rumcajse a Manky. O kousek dál pak na Žižkově náměstí naleznete pohádkového plechového draka. A nedaleko odtud pak i vodník Česílko hlídá rybník Kníže hlídá.

JičínDominantou města je bezesporu Valdická brána, z níž po vystoupání 152 schodů máte neuvěřitelný rozhled po dalekém širokém okolí. Valdštejnovo náměstí se chlubí Korunovační kašnou, Mariánským sloupem i Kašnou se sochou Amfitrité, kromě nich je však vedle Valdické brány významnou dominantní stavbou i zámek.

JičínV tomto zámku máte možnost navštívit naprosto unikátní expozici. Celá cesta zámkem je dobrodružnou expedicí, kde si děti mohou všechno osahat a vyzkoušet. Na zámku dále naleznete i muzeum Václava Čtvrtka a Radka Pilaře, a také Museum hry, odkud se žádnému dítěti ani dospělému příliš nechce. Jičínem vede řada turistických a cyklistických stezek, jelikož ve městě je mnoho dalších unikátních památek. Zmínit je možno ještě např. Libosad - chráněný park s rozsáhlou lipovou alejí.

Každý rok se zde koná mnoho zajímavých akcí. Mezi ty nejvýznamnější patří Valdštejnské slavnosti, které se konají každý rok v květnu a také festival Jičín – město pohádek (každoročně v září).
Rožnovský skanzen

Rožnovský skanzen - zvětšitSlovem skanzen označuje muzeum pod širým nebem. V textu níže si podrobněji představíme jeden takový, který je vhodným tipem na výlet. Jeho jméno je Rožnovský skanzen.

Rožnovský skanzen nebo také Valašské muzeum v přírodě je první moravský skanzen, který se nachází v Rožnově pod Radhoštěm. Je to skanzen velmi významný - je druhý nejstarší v Evropě (tím prvním je skanzen v Přerově nad Labem).

Počátky Rožnovského skanzenu sahají do roku 1925, kdy bratři Jaroňkové přišli s nápadem vybudovat první část skanzenu. Samotné muzeum se dnes dělí na 3 části. Nejstarší je část dřevěné městečko, následuje část valašská dědina a nakonec část mlýnská dolina. Dále pod skanzen patří i některé další budovy v okolí, jako například secesní budovy na Pustevnách, nebo Jurkovičova rozhledna. O všech 3 hlavních i těchto dvou dodatečných částech skanzenu si povíme podrobněji níže.

Nejdříve však ještě k aktivitám a ukázkám živého umění, řemesel a tradičních potravin v rožnovském skanzenu. Oblast skanzenu je v průběhu roku naplněna různými tématickými událostmi. Střídavě zde probíhají například folklorní akce, řemeslné činnosti, farmářské trhy, předváděcí akce lidových zvyků a obyčejů apod. Základní vstupné do celého areálu stojí 200 Kč, vstupné do jednotlivých částí je v rozmezí 70 - 100 Kč. Dále už podrobněji k jednotlivým částem skanzenu.

Dřevěné městečko

Dřevěné městečko je nejstarší část skanzenu, bylo vytvořeno zakladateli muzea v přírodě roku 1925. Exponáty zde jsou především dobové domy z rožnovského náměstí a dřevěný kostelík svaté Anny, který je centrem celého skanzenu a konají se v něm bohoslužby. Ten je kopií vyhořelého kostela z Větřkovic.

Kolem kostela je hřbitov Moravský Slavín, který se názvem nápadně podobá hřbitovu Slavín v Praze. Tak jako v Praze, i zde jsou pohřbeny největší osobnosti východní Moravy: na hřbitově odpočívají známé osobnosti jako běžecký rekordman a olympijský vítěz Emil Zátopek, zakladatelé muzea Bohumír a Alois Jaroňkovi, nebo autor knížky Broučci Jan Karafiát.

Mlýnská Dolina

Mlýnská dolina se nachází hned naproti dřevěnému městečku, exponáty této části muzea jsou především technické vymoženosti a stavby z dob dřívějších. Technické budovy jako valcha, mlýn, hamr jsou poháněny výhradně vodou tak jako většina exponátů. Jedná se o nejmladší část muzea, která byla spuštěna pro veřejnost až na jaře roku 1982.

Valašská dědina

Valašská dědina je nejrozsáhlejší částí muzea, rozkládá se na kopci za Rožnovem. Po celé rozloze je rozestavěno 70 staveb, mezi kterými nesmí chybět valašské salaše, stáje, mlýn a jiná hospodářská stavení. V sezóně je možné se podívat na klasické ruční práce a chov domácích zvířat z Valašska.

Pustevny

Pustevny jsou od zbytku skanzenu vzdáleny 10 kilometrů, leží v nadmořské výšce 1018 m n. m. Z Rožnova na Pustevny jsou možné dvě cesty, jedna turistická trasa z Rožnova po červené a od Radhoště po modré až na Pustevny. Druhá hromadnou dopravou z rožnovského autobusového nádraží přímou linkou na Pustevny.

Každoročně se toto místo stává terčem deseti tisíců lidí a to převážně na svátky Cyrila a Metoděje začátkem července.

Dušan Jurkovič po sobě zanechal secesní stavby, které jsou nyní využívány jako restaurace, hotely a ubytovny. V okolí Rožnova, najdeme ještě jednu stavbu, která je udělaná dle návrhů slovenského architekta Jurkoviče, jde o rozhlednu. Jurkovičova rozhledna byla vybudována teprve nedávno, na místě uprostřed lesa, pár kilometrů od rožnovského skanzenu. Z rozhledny je malebný výhled na vesničky, kde se stejně jako před 100 lety pasou ovce, které jsou jinak tradičním chovným zvířetem pro celé Valašsko.