Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Na webu získáte mnoho námětů na výpravu do přírody i za krásami měst. Průvodce, rady a tipy na lokality, objekty a zajímavosti vhodné k navštívení.

  Konkrétní tipy na výlet

Hrad Trosky

Rožnovský skanzen - zvětšitHrad Trosky jsou výraznou zříceninou původem ze 14. století, která je jednou z typických symbolů Českého ráje. Zřícenina stojí na čedičových skaliscích (vyhaslých sopkách)Panně a Babě. Za celou svou historii tento hrad nebyl nikým dobyt. K Troskám se dá pohodlně dojet autem. Kromě auta však na hrad vedou i dvě velice romantické turistické stezky.

Rožnovský skanzen - zvětšitPopravdě řečeno pro mnohé výšlap na Trosky je celkem slušným strašákem. Na Trosky vede jedna zdlouhavá cesta po silnici, ta je však celkem mírná a pohodlná. Mnohem zajímavější je kratší romantická cesta vedoucí krásnou přírodou a loukami. Nicméně zde jsou obavy z jejího zvládnutí celkem oprávněné, zabrat dává i celkem zdatným turistům. Její zdolání vás však naplní skvělým pocitem.

Vstupné na tento hrad stojí 60 korun. Děti, senioři nad 65 let a lidé se ZTP si za vstup zaplatí 40 korun. Prosím v pondělí sem nechoďte, mají zavřeno.

Rožnovský skanzen - zvětšitUvnitř hradu na vás čekají dvě krásné vyhlídkové věže, z nichž za příznivého počasí máte úžasný výhled na Prahu, Mladou Boleslav, Turnov, Rovensko pod Troskami, hrad Kost, zámek Humprecht, Jičín, České středohoří, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše a téměř celý Český ráj.
Hranická propast, nejhlubší propast střední Evropy


Hranická propast je přírodní úkaz, který se nachází na pravém břehu řeky Bečvy. Na protilehlém, levém, břehu řeky leží lázeňské město Teplice nad Bečvou, které je známé pro léčebné procedurami srdce a cév.

Hranická propast - zvětšitHranická propast je otevřená všem návštěvníkům a vedou k ní dvě cesty. Jedna je kratší, vede z vlakového nádraží Teplice nad Bečvou. Cesta se vine po značené stezce asi kilometr, do mírného kopečka. Druhá cesta vede přes CHKO Hůrka, od nádraží města Hranice. Část se jde ulicemi města a poté plynule navazuje příjemný jehličnatý les s výhledem na malebnou krajinu povodí řeky Bečvy.

Hranická propast je místem opřededeným výraznou atmosférou. Cesta k ní je příjemná a nabízí iuž sama o sobě výjimečnou podívanou. Narazíte při ní nejprve na sochu svatého Jana, který se z pahorku dívá na tok řeky Bečvy. A o 300 metrů dále je také zřícenina hradu Svrčov, který ve středověku chránil obchodní stezku vedoucí po proudu řeky.

K propasti samotné. Skládá se ze dvou částí. Suchozemská část je bezmála 70 metrů vysoká, obklopená skalním masívem a drobnými listnatými stromky. Celý obvod propasti je kvůli bezpečnosti ohrazen kovovým zábradlím, vstup za zábradlí je povolen pouze potápěčům a ochráncům místního ekosystému.

Na dně suché části propasti je jezírko s malým molem pro potápěče, voda je zbarvená do jemných odstínů zelené a díky podzemním pramenům i při mínusových teplotách hladina nezamrzá. Pokud byste chtěli vědět hloubku jezírka, tak byste ji v encyklopediích hledali marně. Na dno se zatím nikdo nedostal a o případné hloubce se jen spekuluje! Celková hloubka, která se zatím povedla naměřit, se zastavila na hodnotě 442,5 metrů. Jen pro představu nejznámější Česká propast Macocha má pouhých 138,4 metrů. Odborníci odhadují hloubku Hranické propasti na 700 metrů. To z ní činí nejen nehlubší propast v ČR, ale i v celé střední Evropě!

Místo okolo Hranické propasti, je jako dělané na strávení hezkého odpoledne s rodinou, přítelem či přítelkyní. Kromě příjemně strávených chvil v přírodě nabízí místo jako bonus i pohostinnost a služby nedalekých Teplických lázních. Procházka městem Vám udělá dobře a nezapomeňte se při ní napít chutné a zdraví prospěšné minerální vody některého ze čtyř léčivých pramenů.